Osnovni elementi Grafičkog dizajna

In: Grafički dizajn

Grafički dizajn je proces i umjetnost kombiniranja teksta i grafike kako bi se prenijela učinkovita poruka o dizajnu web stranica, logotipa, grafike, brošura, biltena, plakata, znakova i bilo koje druge vizualne komunikacije. Dizajneri postižu svoje ciljeve kombinirajući elemente i principe grafičkog dizajna.

Pored očitih elemenata, slike i grafički elementi uključuju rijetke oblike, teksturu, vrijednost, veličinu i boju. Grafički dizajneri za print i web stranice koriste neke ili sve ove elemente kako bi generisali učinkovite dizajne. Cilj je obično privući pažnju gledaoca, ponekad ih potaknuti da poduzmu određenu radnju.

 

Image result for graphic design popular

 

  • Linije – Linije su najosnovniji elementi dizajna. Linije mogu biti ravne, zakrivljene, debele, tanke, sa i bez ispune. Koriste se za povezivanje dvaju tačaka, odvojenih dijelova dizajna ili za fokusiranje korisnika na određeni element. Linija koja završava strelicom, prisiljava gledaoca da gleda u određenom smjeru. Crta koja se nalazi između nekoliko elemenata vodi gledaoca od jednog elementa do drugog i dalje.
  • Oblici – Osnovni geometrijski oblici su kvadrati, krugovi i trokuti. Koriste se kao granice na dizajnu ili kao čvrsti oblici za dekorativne svrhe. Oblici su također ikone i simboli. Oblici daju zanimljivost dizajnu.
  • Tekstura – Tekstura je stvorena s određenim grafičkim tehnikama za privlačenje pažnje na element na stranici ili služi kao pozadina na web dizajnu. Tekstura povećava ukupni vizualni izgled i privlači pažnju. Tekst se može dodati nekoj vrsti, slikama i drugim elementima.
  • Boja – Boja je očigledan element koji se koristi za privlačenje pažnje i reprezentaciju emocija i raspoloženja. Crvena npr. predstavlja snagu, ljutnju ili strast, a plavo poziva na mir i sigurnost.
  • Vrijednost – Vrijednost se odnosi na izled tamnog i svijetlog dijela dizajna. Vrijednost stvara kontrast i naglasak.
  • Veličina – Veličina elementa u grafičkom dizajnu je pokazatelj važnosti elementa. Velika veličina označava najvažnije informacije i privlači pažnju gledaoca.

Osnovni principi grafičkog dizajna 

 

Image result for best graphic designs ever

 

Elementi grafičkog dizajna kombiniraju se s principima poravnanja, ravnoteže, ponavljanja, blizine, kontrasta i prostora za stvaranje učinkovitih kompozicija stranice.

Principi grafičkog dizajna obrađuju načine na koje grafički dizajner može sastaviti pojedinačne elemente u kohezivnu cjelinu. Dizajneri privlače pažnju gledaoca na važan element stavljajući sam element na mjesto koje privlači pogled. Ostali klasični principi dizajna uključuju:

  • Ravnoteža – Većina dobrih grafičkih dizajna postiže vizualnu ravnotežu pomoću simetrične, asimetrične ili radijalne simetrije oko vizualnog centra. U simetričnoj ravnoteži, obje strane stranica imaju istu ravnotežu, oblik, crte i druge elemente. Asimetrična ravnoteža nastaje kada dvije strane web stranice nisu iste, ali imaju slične elemente. Radijalna simetrija stavlja elemente u kružni uzorak. Iako je popularna u printanjim izdanjima, radijalna simetrija nije mnogo popularna na web stranicama jer je kružnu simetriju teško postići. Napomena: Povremeno će grafički dizajner namjerno proizvesti neuravnotežen dizajn, obično u nastojanju usmjeravanja pažnje na jedan element.
  • Poravnanje – poravnanje se odnosi na poravnavanje elemenata dizajna uz sam vrh, dno, središte ili strane stranice. Poravnati elementi nisu nužno istog tipa. Često se poravnaju duž lijevog ruba. Fotografije različitih veličina prikazuju se kao cjelina kada su poravnate po liniji vrha ili dna.
  • Ponavljanje – Ponavljanje duplicira obilježja sličnih elemenata kako bi pridonijela dosljednosti dizajna. Ponavljanje također može stvoriti ritam u dizajnu. Niz označenih tačaka u istoj boji, istog tipa i veličine koriste se za  za cjelokupno ujedinjenje.
  • Blizina – blizina održava odnos između stavki koje idu jedna uz drugu. Elementi ne moraju biti usko postavljeni jedan do drugog, ali moraju biti vizualno povezani.
  • Kontrast – Kontrast se javlja uz postavljanje suprotnih elemenata jedan do drugog – velikih elemenata pored malih ili tamnim pored svijetlih, na primjer. Korištenje kontrasta može istaknuti važne elemente dizajna. Kontrast se lako postiže bojom, ali se može pojaviti i putem teksture, tipa i grafičkih elemenata.
  • Prostor – Prostor je dio dizajna koji ostaje prazan. To uključuje prazan prostor koji je namjerno smješten unutar dizajna, kao i margine i kanale između drugih elemenata, koji se obično nazivaju pasivni prostor. Prostor u dizajnu dodaje naglasak na ovo područje dizajna jer je oko jako privučeno dijelu dizajna koji nije prazan. U grafičkom dizajnu treba razmotriti pozitivan i negativan prostor.
15 Likes